Унікальні села України
А де мрієш Ти побувати цього літа? Замість дорогих курортів та центрів розваг пропоную навідатися до кількох незвичайних українських сіл. Чисте повітря, розкішна природа та неймовірно смачна домашня їжа — тільки в селі, подалі від шаленого темпу міста, можна відпочити душею та набратися сил перед школою.
Колочава, Закарпаття
Мальовничу Колочаву, протяжністю 15 км, називають одним із найдовших сіл в Україні. Кришталева мінеральна вода та неземної краси гірські пейзажі — далеко не все, чим може похвалитися карпатська глибинка. Колочава — це ще й село десяти музеїв, тож кожен знайде розвагу до душі.
Немов маленька країна, що загубилась у часі і просторі, Колочава вдало поєднує багате історичне минуле та сучасне життя. Тут оживають легенди про славнозвісного опришка, описаного чеським класиком Іваном Ольбрахтом в романі «Микола Шугай — розбійник». Тут можна побачити хати, вкриті гонтом — пластинами з дерева, зазирнути всередину старого потяга та прокататися вузькоколійкою на дрезині. Екскурсія з широко відкритими очима гарантована!
Бакота, Хмельниччина
Той, хто хоч раз побуває у цьому дивовижному селі, навіки закохається у його природу. Не дивно, що назва села перекладається як «бажане місце». Колись Бакота була столицею Поділля, але в 1255 році з приходом монголо-татар село було стерте з лиця землі. Пройшли роки. Село відновили, та не судилося: під час побудови Новодністровської ГЕС жителів Бакоти виселили, а місцевість була затоплена.
Нині селище навіть не знайти на карті, і навряд чи хтось із Твоїх знайомих в курсі, що тут збереглися залишки скельного монастиря, заснованого тим самим Антонієм, який започаткував Києво-Печерську Лавру.
Дземброня, Івано-Франківщина
Напрочуд цікаву назву село отримало завдяки зубрам (польською — «дзембр»), що колись водилися у цій місцевості. Дземброню часто називають «місцем, де народжуються хмари». І не дарма, адже це найбільш високогірне село в Україні.
За натхненням сюди навідувалися Леся Українка та Василь Стефаник. До того ж, подейкують, що мальовничі краєвиди Дземброні надихнули кінорежисера Сергія Параджанова на зйомки кінострічки «Тіні забутих предків».
Карпати, Закарпаття
Справжньою родзинкою села Карпати і найбільшою його архітектурною пам’яткою є мисливський замок Шенборнів, що прекрасно зберігся до наших днів. Побудував його граф Ервін-Фрідріх Шернборн. На час заснування замок мав популярну колись «астрономічну» структуру: кількість вікон дорівнювала кількості днів у році — 365, кількість кімнат відповідала кількості тижнів у році — 52, а 12 виходів символізували, відповідно, 12 місяців.
Оточене горами та віковічними лісами, село потопає у зелені — справжній рай для шанувальників еко-відпочинку. А мінеральні води, якими багата ця живописна місцевість, ваблять туристів цілющими властивостями.
Верхівня, Житомирщина
Село Верхівня славиться тим, що ревно береже пам’ять про перебування тут відомого французького письменника Оноре де Бальзака. Стіни тутешнього палацу були свідками палкого роману видатного майстра пера та першої красуні Польщі Евеліни Ганської. Нині маєток Ганських, де народжувалися літературні шедеври славетного француза, є музеєм Оноре де Бальзака.
Опішня, Полтавщина
Столиця українського гончарства, яке ось вже три тисячоліття успішно розвивається у цьому краї, зачаровує розмаїттям кераміки. Її особливість — незвичайна форма та унікальна техніка розпису, під час якого на глиняні вироби наносять великий рослинний візерунок.
Щороку в Опішні проводятьТиждень гончарного руху «Здвиг». Якщо Тобі пощастить відвідати це унікальне полтавське селище, неодмінно відвідай тутешній Музей гончарства та не забудь придбати опішнянську свистульку на згадку.
Моринці, Черкащина
Побувати на Батьківщині Кобзаря, там, де «садок вишневий коло хати», — мрія чи не кожного прихильника творчості Тараса Шевченка. Село є заповідною територією та одним із центрів туристичного маршруту «Золота підкова Черкащини».
Культурний осередок — садиба-музей Тараса Шевченка, Хата-музей Мефодія Тютюнника та арт-кафе, що влаштовують у Моринцях різноманітні виставки, майстер-класи, екскурсії. Безперечно, у Моринцях є на що подивитися і які світлини залишити в пам’яті фотоапарата.
Кам’яне, Житомирщина
Українське село Кам’яне в Олевському районі, де немає жодного мешканця, живе, однак, своїм загадковим життям. Дивовижний ландшафт цієї місцевості вабить туристів з усієї країни. Проте унікальний кам’яний ансамбль українського Стоунхенджа — далеко не все, що може Тебе зацікавити. Тут є таємниче заглиблення в камені у формі стопи — «Божий слід». Кажуть, він лікує від багатьох недуг…
Мезин, Чернігівщина
На перший погляд, нічим не примітне село, якби не виявлена археологами велика стоянка палеоліту. Тутешні знахідки — в колекціях найвідоміших музеїв світу, та й на місці розкопок є свій музей.
Синевир, Закарпаття
Мальовниче село Синевир — це кришталеве повітря, екологічно чисті ліси і знаменита перлина Карпат — однойменне озеро Синевир. Поблизу села розташований єдиний у світі музей лісу та сплаву, який неодмінно зачарує Тебе своїми експонатами. А популярний серед туристів Каменецький водоспад у всій красі продемонструє силу та міць гірських річок.
|