Захоплюючі домашні експерименти з біології
Чи задумувався Ти коли-небудь над тим, як маленька насінина перетворюється на рослину? І чи справді вона вміє дихати, як запевняють біологи? Ці твердження ми сьогодні перевіримо за допомогою трьох цікавих дослідів. Готовий експериментувати? Тоді не зволікаймо!
Від насіння до рослинки
Із приходом весни природа оживає і все навколо майорить зеленою барвою. Починають з’являтися перші рослинки, що так довго чекали пробудження, аби зустріти тепле весняне сонечко.
Тобі, очевидно, відомо, що рослинка виростає з насінини? Але чи була в тебе можливість самостійно поспостерігати за тим, як із неї формується корінчик і пагонець? Якщо ні, тоді нумо проведемо дослід і поглянемо на цей процес разом.
Це дослідження дуже просте, тому Тобі з легкістю вдасться провести його самостійно. Для експерименту потрібні:
Для початку потрібно намочити паперовий рушник і покласти його у банку. Тепер попід стінками розклади насіння квасолі.
Це важливо! Перед тим, як покласти насіння в банку,його потрібно ретельно оглянути і обрати лише здорове і непошкоджене.
Банки потрібно поставити на підвіконня, адже для того, щоб рослинка проросла, їй потрібна достатня кількість сонячного світла.
Ти можеш експериментувати з різними рослинками. В такому випадку обов’язково підпиши кожну банку, щоб не сплутати.
За дослідом потрібно спостерігати щодня. Заведи собі невеличкий записничок та занотовуй зміни, що відбуваються з рослинкою. І навіть якщо ніяких змін немає, це також потрібно зазначати.
Якщо Ти будеш уважно стежити за насінням, то помітиш, як змінюється його форма і розмір. А вже через кілька днів воно проросте.
Виділення кисню рослинками
Про те, що рослинки виділяють кисень, випадково дізнався хімік Джозеф Прістлі. А сталося це ось як. Одного разу Прістлі віз валізу із рослинкою у банці. Туди невідомо як пролізла миша. Вона пробула там досить довгий час і не задихнулася. Так Джозеф Прістлі зрозумів, що рослини виділяють кисень.
Ще одним доказом цього є неймовірна історія про дивака з Англії Девіда Латимера, що помістив у банку традесканцію на 40 років. А вона не лише не зів’яла, а й завдяки фотосинтезу перетворилася на цілий зелений сад.
Ми з Тобою можемо повторити цей дослід і довести, що виділення кисню рослинами не міф: вони таки його виділяють.
Пригадай! Можливо, ти вже знаєш, що у процесі фотосинтезу, для якого необхідне сонячне світло, рослинки продукують поживні речовини з води і вуглекислого газу. При цьому в навколишнє середовище виділяється кисень.
Отож, візьми дві банки, помісти у них петунії та закрий щільними кришечками.
Одну банку потрібно залишити на підвіконні, а іншу поставити в шафу.
Через тиждень можна продовжити експеримент. Запаливши свічки, помісти їх у банки. Ти переконаєшся, що у банці, яка стояла на підвіконні, свічка горітиме довше.
Це пояснюється тим, що на світлі здійснюється фотосинтез, тому в банці з підвіконня накопичився кисень, який підтримує горіння. А от у рослинці, яка залишалася в темряві, фотосинтез не відбувся, і тому необхідного для горіння кисню там немає.
Трав’яничка для наймолодших
Наостанок пропоную Тобі зробити власноруч трав’яничку. Звичайно, такий еко-сувенір можна придбати в магазині, але ж набагато приємніше зробити щось своїми руками.
Для цього потрібно взяти:
Невелику кількість землі змішай із насінням та заповни нижню частину шкарпетки, а верхню – лише землею. Зв’яжи шкарпетку та за допомогою голки з ниткою сформуй носик, а також приший ґудзики для очей.
Помісти трав’яничку в тарілку з водою та постав у тепле світле місце.Вже через 5-6 днів травичка проросте і у нашого «колобка» з’явиться волосся. Головне – не забувай доливати воду в тарілку.
|